St Petersburg Üniversitesi

5/5

Ülke :

Rusya

Eğitim Türü :

Üniversite

Üniversite Hakkında

1724’te Rus Çarı Büyük Petro’nun kurmuş olduğu St. Petersburg Devlet Üniversitesi Rusya’nın ilk üniversitelerinden biridir. Arasında tam 8 tane Nobel Ödüllü önemli şahsiyetlerin de bulunduğu bilim ve kültür dünyasından çok önemli kişiler bu eğitim kurumunda öğrenim görmüş ve görev almıştır.

St.Petersburg Devlet ÜniversitesiRusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’den Başbakan Dimitry Medvedev’e kadar tarihi ve ünlü nice şahsiyetlerin mezun olduğu bu üniversitenin kapılarından geçen önemli kişiler arasında Dmitry Likhachev, Pavel Brullov, Alesandr Blok, Igor Stravinsky, Vlademir Verdasky, Sergey Dyagilev ve İvan Turgenyev gibi isimler vardır. Periyodik Sistem’i bulan dünyaca ünlü isim Dimitri Mendeleev’in derslerinin teslim edildiği mekan da yine bu okuldur.

St. Petersburg Devlet Üniversitesi’ni özel ve benszersiz kılan özelliklerden biri de kendi derecelendirme sertifika biçimleri ve eğitim standartlarına gore eğitim verebilme imkanını almalarını sağlayan 259FZ numaralı federal yasanın 2009 Kasım’ında dönemin cumhurbaşkanı Medvedev tarafından imzalanmış olmasıdır. St. Petersburg, Lomonosof MSU ile birlikte bu yasa ile bu hakkı kazanan iki üniversiteden biridir.
St. Petersburg Devlet Üniversitesi 19 fakültesinde, akademisyen sınıfındaki yaklaşık 5.000 doçenti, 14.000 çalışanıyla ve lisans – yüksek lisans okuyan 35.000 öğrencisiyle muazzam büyüklükteki bir eğitim öğretim kurumudur. IBM, Microsoft ve Carl Zeiss gibi uluslararası bilişim firmaları ve Siberbank, Demiryolları ve Gazprom gibi Rusya’nın gerek özel gerek kamuya ait dev kuruluşlarıyla yapmış olduğu uzun süreli anlaşmalar neticesinde bu işletmeler için en başarılı ve kariyer vaat eden kişileri seçip yetiştirmektedir.

St. Petersburg Devlet Üniversitesin’de 4 yıl lisans, 2 yıl yüksek lisans ve 5 yıl da uzmanlık düzeyi eğitimleri verilen, bilgisayar bilimi Uygulamalı Matematik, Gazetecilik, Çevre Yönetimi, Dil bilimi, Restorasyon, Yönetim, Uluslararası İlişkiler, Radyofizik ve turizm gibi yüksek mesleki eğitime dayanan 130’dan fazla temel akademik programı vardır.
Programların genelinde eğitim dili olarak Rusça kullanılır. Bu sebeple çoğu yabancı öğrenciler St. Petersburg Devlet Üniversitesindeki öğrenim hayatlarına Filoloji fakültesinin alt bölümü Rus Dili ve Kültürü Enstitüsü’nde başlarlar. Bu enstitü çok çeşitli yöntemler kullanarak Rus dilini, tarihi ve kültürüyle beraber yabancı öğrencilere öğretir.