Kazan Devlet Üniversitesi

5/5

Ülke :

Rusya

Eğitim Türü :

Üniversite

Üniversite Hakkında

1804 yılında Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan’da kurulan Kazan Federal üniversitesi 17 fakülte ve 105 akademik bölümden oluşmaktadır. Bilimsel araştırmalara önem veren üniversitede organik kimya üzerine de çalışmalar yapılmaktadır. Ünlü Rus Matematikçi Nikolay Lobaçevski Aleksandr Butlerov gibi isimlerle anılan üst standartlarda eğitim veren kurumun kütüphanesi 5 milyonun üzerinde eser içermektedir. Rusya’nın en eski yükseköğretim kurumlarından biri olan üniversite seçkin bilim adamları ve mezunlar yetiştirmesi sebebiyle ün kazanmıştır.

Üniversiteden mezun olan kişilerin birçoğu dünya çapında ün kazanmıştır. Devlet Kalkınma programında yer alan üniversite yaklaşık 10 yıldır devlet tarafından kendisine verilen sorunların çözümüne de katkı sağlamaktadır. Tataristan bölgenin inovasyon merkezi halindedir. Mesleki eğitimlere önem veren okul bölgenin teknolojik gelişimini sağlamak amacıyla çalışmalar yapmaktadır. Sektörlerdeki değişimlere hızlıca adaptasyon yeteneğine sahip alanında uzman personeller yetiştirmektedir.

Yeni çağın gereksinimlerine yönelik yeni uzmanlıklara yönelik eğitim programları açılmaktadır. Öğrencilerin kaliteli bir ortamda lisans eğitimi almalarına destek olmaya yönelik hedef programları oluşturulmaktadır. Hedef programların amacı öğrencilerin sosyalleşmesi, mesleki eğitimlerini en iyi şekilde alması ve eğitim kalitesinin yükseltilmesidir. Eğitim sisteminin üst standartlarda sağlanabilmesi için farklı yeni uygulama alanları hazırlanmaktadır. Gelecek vaat eden saygın ve prestijli kurum staj imkanları ile de öğrencilerin gözdesi niteliğindedir.

Öğrencilerin karşılaştığı sorunlara en iyi şekilde yanıt veren kurum pedagojik uygulamaları yaratıcı bir şekilde öğretmektedir. Ayrıca öğrencilerin güvenle hareket edebilecekleri bilgi ve becerilerini geliştirebilecekleri sadece teorik değil aynı zamanda pratik uygulamalarda da kişilerin gelişmesini sağlayan donanımlı bir eğitim almalarını sağlamaktadır. Akademisyen ve öğretmenlerin yetiştirilmesi ve eğitim kalitesinin daha da iyileştirilmesi için eğitim alanlarını genişleten kurum ekonomik fiyatlarla sınav şartı olmadan lisans eğitimi almaya imkan sunmaktadır.

Öğrencileri daha başarılı olmaya teşvik etmek için sosyal alanda yönetim alanında en uygun yollar aranarak bu alanların geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Üniversite faaliyetlerini geliştirmeye yönelik elektronik resepsiyon hizmeti de bulunmaktadır. Hem eğitim gören öğrencilerin hem de öğretmenlerin ve personelin yaşam koşullarının iyileştirilmesi için daha iyi imkanlar sunmak için çalışmalar yapılmaktadır. Kurulduğu ilk yıllarda hem eğitim hem de bilim merkezi haline gelen yüksek öğretim kurumu bilimsel keşif ve başarılarla gurur duymaktadır. 11 okuma odası bulunan kütüphanesinde modern bilgi teknolojileri de kullanılmaktadır. 5 milyon cilt eserin bulunduğu kütüphanede değeri paha biçilmez nasir ve eski basılı kitaplar eski el yazmaları bulunmaktadır.